Hírek
FELVÉTELI
Hamarosan kezdődik a felvételi időszak, és ha olyan mesterképzést keresel, amely egyszerre kínál elmélyült tudást, gyakorlati tapasztalatokat és nemzetközi lehetőségeket, akkor a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Alkalmazott Médiatudományok szakja kiváló választás lehet számodra.
Ez a képzés nemcsak újságíróknak vagy kommunikációs szakembereknek szól, hanem mindazoknak, akik a digitális kultúrában, a tartalomkészítés világában vagy a kulturális kommunikáció területén képzelik el a jövőjüket. Az oktatás során egyaránt nagy hangsúlyt kap a kritikai gondolkodás, az elméleti háttér elsajátítása, valamint az aktuális médiatechnológiák és módszerek gyakorlati használata. A képzés különlegessége, hogy számos tantárgy angol nyelven zajlik, így a hallgatók egyben nemzetközi szakmai nyelvezetet és látásmódot is elsajátítanak.
A mesterképzés moduljai sokrétűek: a klasszikus kommunikációelmélettől kezdve a webdesignon, podcastkészítésen és vizuális történetmesélésen át egészen a válságövezeti újságírásig terjednek. A hallgatók nemcsak tartalmat fogyasztani, hanem előállítani, elemezni és kritikusan értelmezni is megtanulnak. Ráadásul lehetőség van más karok tárgyait is felvenni, így még szélesebb ismeretanyagot lehet integrálni a tanulmányokba.
A képzés alatt megszerzett tudás sokféle pályán kamatoztatható: a végzettek sikeresen helyezkednek el hírszerkesztőként, digitális tartalomkészítőként, kommunikációs tanácsadóként, podcast- vagy online videós projektek vezetőjeként, kulturális szervezetek munkatársaiként – vagy akár továbbtanulnak doktori képzésen. A BBTE hallgatói gyakran vesznek részt nemzetközi együttműködésekben, Erasmus+ programokon, ahol valós projekteken dolgozhatnak nemzetközi partnerekkel, például Helsinkiben, a szociális inklúzióról szóló újságírói workshopokon.
Ha olyan képzést keresel, ahol a szakmaiság mellett fontos az egyéni fejlődés, az interkulturális párbeszéd, a nyitottság és az alkotói szabadság, akkor az Alkalmazott Médiatudományok mesteri neked szól. Ez a képzés nemcsak szakmát ad a kezedbe, hanem gondolkodásmódot is formál: segít eligazodni a kortárs média világában, értelmezni a nyilvánosság működését, és megtalálni saját hangodat egy folyamatosan változó közegben.
Tantárgyak:
I. félév
New Media Culture (angol nyelven)
Nyilvánosság története
British Media Studies (angol nyelven)
Tudományos kutatás módszertana, etika és integritás
Opcionális tárgy: Webdesign vagy választható tárgy a BBTE mesteri programjaiból
II. félév
Podcast-szerkesztés
Filmológia
Újságírás válságövezetekben
Szakgyakorlat 1
Opcionális tárgy: Populáris kultúra és márkázás vagy Visual storytelling (angol nyelven)
III. félév
Tényfeltárási technikák
Diplomácia és protokoll
Online politikai kommunikáció
Kritika a kortárs kultúrában
Opcionális tárgy: Kulturális értékmentés vagy Holokauszt-Gulag kompetitív martirológia
IV. félév
Alteritás a nyilvánosságban
Digitális platformok
Videójáték-narratívák
Szakmai gyakorlat 2
Opcionális tárgy: Szociográfia vagy választható tárgy a BBTE mesteri programjaiból
Alkalmazott médiatudományok mesteri felvételi
Jelentkezők beiratkozása: 2025. július 10-18. (14 óráig)
Interjú időpont: 2025. július 19.
Előzetes eredmények kifüggesztése: július 21.
Megszerzett helyek visszaigazolása: július 22-24.
Végleges eredmények kifüggesztése: július 29.
Felvételi kritériumok:
1. Interjú – 40%
2. Az államvizsga eredménye – 30%
3. A tanulmányi évek átlaga – 30%
Államilag támogatott helyek száma: –
A beiratkozáshoz szükséges iratok:
1. Születési bizonyítvány
2. Személyigazolvány
3. Érettségi diploma és törzskönyvi kivonat
4. Licensz diploma vagy ezt helyettesítő okirat
5. Nyelvtudást igazoló okirat, legalább B1-es szint
6. Egyéb a felvételi kiírásban meghatározott iratok (CV, motivációs levél)
7. Beiratkozási díj kifizetését igazoló nyugta
8. Beiratkozási formanyomtatvány, aláírva
További információk itt: www.fspac.online
Médiatudomány a sarkkörön túl: Henrietta kalandjai Finnországban

Szabó-Kádár Henrietta, Alkalmazott Médiatudományok mesterszakos hallgatónk nemrégiben egy egyhetes intenzív programon vett részt Helsinkiben, az Erasmus+ program Invisible Cities elnevezésű kezdeményezése keretében. Ez a projekt az inkluzív újságírásra fókuszált, és lehetőséget biztosított a résztvevőknek, hogy egy nemzetközi csapatban, valós projekteken dolgozzanak. Henrietta beszámolója alapján bepillantást nyerhetünk a finn fővárosba és az ottani munkafolyamatokba.
Intenzív órarend, de jutott idő felfedezésre
„Mivel egyhetes projektre mentünk ki, elég intenzív munka zajlott, reggeltől akár késő délutánig is dolgoztunk az egyetemen, az estéink szabadok voltak” – meséli Henrietta az órarendjükről. A sűrű napok ellenére a délutáni szabadidő lehetőséget adott a város felfedezésére és a kultúra megismerésére.

Kulturális meglepetések és tanulságok
A finnekről gyakori sztereotípia, hogy hallgatagok és távolságtartóak, ami Henrietta szerint az utcán tényleg igaz. „Hiába tudod ezt előre, ott élőben szembesülni vele elég fura a közép-kelet európai harsányságból érkezve.” A túlzott óvatosság olykor idegesítő tudott lenni, és a szókimondó közép-európaiaknak „szabadkozniuk kellett a viccekért”. Ennek ellenére a mindennapi élet sokkal nyugodtabb Helsinkiben. „Nincs rohanás, gyurakodás a tömegközlekedésen, egymás beelőzése a zöld lámpánál. Pedig ez a főváros, az ember jogosan várhatna hasonlókat” – emeli ki Henrietta.
A legnagyobb tanulság számára a pozitív hozzáállás volt. Hat ország fiatal médiaszakemberei dolgoztak együtt, nemzetközi csapatokban,és a munka valódi együttműködés volt, teljes mértékben hiányzott az irigység és a feszültség. „Mindenki támogatta a másikat, dicsérni sem voltunk restek. Természetesen, ez nem jelent kritikátlanságot, de abból is csak tanulni és épülni lehetett, megsértődni semmiképp.” Ez a támogató légkör inspirálóan hatott Henriettára, aki szakmailag és emberileg is sokat fejlődött a program során.
Szakmai és emberi fejlődés
„Szakmailag tanultam új skilleket, eszközöket, olyan dolgokkal foglalkozhattam, amelyekkel eddig itthon nem, de most már bátrabban merek hozzájuk nyúlni” – fogalmaz Henrietta. Emellett emberileg is rengeteget adott neki ez a tapasztalat.

Ajánlás és tippek
Henrietta mindenképp ajánlja Helsinkit a tanulni vágyóknak. „Természetesen, ez különleges hét volt az Invisible cities program miatt, inklúzív újságírást tanultunk és gyakoroltunk, de szerintem mindenképp meg kellene tapasztalnia mindenkinek, akinek lehetősége van rá.”
Egy fontos tanácsot is megoszt a hasonló kalandokra vágyókkal: „Legyenek bátrak és próbálják ki, éljenek az ilyen lehetőségekkel az egyetemi évek alatt, mert olyan emberekkel és helyzetekkel lehet találkozni, amelyekkel másképp nem. Ezek a tapasztalatok máshol nem szerezhetőek meg és úgy adnak hozzá az emberhez, ahogy semmi más.” Konkrétan Helsinkivel kapcsolatban pedig egy praktikus tipp: „gyűjtsetek pénzt az ösztöndíj mellé, Finnország nem a költséghatékonyság netovábbja!”
Kiss Manyi öröksége – Mesteris hallgatóink kutatása a Médiajelentés konferencián

Mesteris hallgatóink a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Médiajelentés konferenciáján mutatták be kutatásaik eredményét. A szakkollégiumi tevékenység célja a két világháború között népszerű színésznő, Kiss Manyi hagyatékának feltárása volt.